Notiks C hepatīta dienai veltīta diskusija par ārstniecības kārtības optimizēšanu

24/07/2019 | Hepatīta diena, Informācija presei

Pēc tam, kad 2017. gadā tika izmainīti nosacījumi valsts kompensētas terapijas saņemšanai, būtiski palielinājās to pacientu loks, kas var saņemt pilnībā apmaksātu ārstēšanu. Šobrīd mēs saskaramies ar nākamo izaicinājumu ārstēšanas sistēmā – straujais pacientu pieaugums ir izraisījis sastrēgumus veselības sistēmā, liekot pacientiem gaidīt garās rindās pie speciālistiem. Pasaules Hepatīta dienai veltītajā diskusijā, kas notiks 25. jūlijā Birojnīcā, veselības politikas veidotāji ar speciālistiem un pacientu apvienības pārstāvjiem kopīgiem spēkiem meklēs veidus, kā optimizēt esošo ārstniecības kārtību un iezīmēs virzienus nozares virzībai nākamajos gados.

Aicinām mediju pārstāvjus un interesentus piedalīties diskusijā š.g. 25.jūlijā pl. 12.00 Birojnīcā, Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84 k-2, Rīgā. Diskusijas dienā Birojnīcā iespējams saņemt kuponu, ar kuru tajā pašā dienā bez maksas Centrālajā laboratorijā (Šarlotes ielā 1b) var veikt C hepatīta pārbaudi.

Pasākumu ar prezentāciju par C hepatītu un līdz šim paveikto tā ārstēšanas procesa pilnveidē atklās Kristaps Kaugurs, C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis. Tai sekos dr. Ilzes Tolmanes prezentācija par vīrushepatītiem, inficēšanās riskiem, terapijas gaitu un galvenajiem novērotajiem ārstēšanas procesa trūkumiem.

Diskusijā tiks pārrunātas šādas tēmas:

 1. Esošās C hepatīta ārstēšanas sistēmas optimizēšana pacientiem, kam slimība un tās ārstēšana rit standarta gaitu, lai pēc iespējas vairāk pacientu spētu saņemt ārstēšanu jau šobrīd, bet speciālistiem būtu vairāk laika pievērsties sarežģītāku slimības gadījumu ārstēšanai.
  • Ieteikumi diagnostikas pilnveidei, kas vērsti uz procesu sakārtošanu, izmeklējumu un analīžu veikšanu tādā apmērā, kas ļauj infektologam pieņemt lēmumu bez papildu izmeklējumu nozīmēšanas.
  • Ārstēšanas procesa pilnveides ieteikumi, kas vērsti uz infektologa noslodzes mazināšanu un birokrātisku darbību izskaušanu, nekaitējot pacientam
  • Priekšlikumi administratīvā sloga mazināšanai, kas būtiski samazinātu lēmuma pieņemšanas termiņu kavēšanos un liekas informācijas aprites apjomu iestādēs. Priekšlikumi skar to likumdošanas aktu grozījumu veikšanu, kas apgrūtina ārstēšanu ar būtisku administratīvu slogu.
  • Citas aktivitātes, kas šobrīd uzsāktas vai ko plānots īstenot nākotnē, lai uzlabotu situāciju C hepatīta pacientiem. Runāsim gan par uzsākto darbu hepatīta ārstēšanai ieslodzījuma vietās, gan iniciatīvu izveidot hepatīta pacientu līdzestības un atbalsta kabinetu.
 2. Sistēmas pilnveide nākotnē, kas vērsta uz ciešāku ģimenes ārstu brīvprātīgu iesaisti C hepatīta ārstēšanas nodrošināšanā gadījumos, kad slimības gaita nav sarežģīta.
 3. Nacionāla mēroga skrīninga kampaņas izveide, ļaujot atklāt tos ar C hepatītu inficētos iedzīvotājus, kas nezina par savu diagnozi. Speciālisti lēš, ka vairums vīrusa skarto nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu, tā inficēšanās riskam pakļaujot savus līdzcilvēkus un citus sabiedrības locekļus.

Pēc diskusijas izveidotie priekšlikumi kopā ar speciālistu argumentiem par un pret to ieviešanu tiks apkopoti un nodoti LR Veselības ministrei, politikas veidotājiem un ierēdņiem tālākai ieteikumu izvērtēšanai un iespējamai ieviešanai.

Ik gadu jūlija beigās tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros tiek īstenotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību C hepatīta radītajiem draudiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai. C hepatīta pacientu apvienība, kas ir viena no Pasaules Hepatīta dienas īstenotājām Latvijā, ir dibināta 2004. gadā, un jau 14 gadus tā cīnās par pacientu tiesībām un hepatīta izskaušanu.

Plašākai informācijai:

Kristaps Kaugurs  |  C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis
+371 28321777  E  hepatitabiedriba [] gmail com

Arhīvs